V zahradnictví je možné osobně vybírat pouze stromy a vzrostlé keře. Termín návštěvy je nutné rezervovat předem. Můžete přijet i v něděli. Ostatní zboží je nutné objednat přes e-shop. Nachystáme a pošleme, nebo si svou objednávku můžete vyzvednout osobně.

Rozměry a objemy květináčů

Vysvětlivky ke květináčům, kontejnerům a balům

 

V detailu produktu u rostlin, ale někde i u názvu rostliny, je uveden rozměr, nebo objem květináče. Je jasné, že čím je větší květináč, tím je větší rostlina, protože má větší prostor pro kořeny a ve větším květináči je rostlina i vícekrát přesazována. 

Pozor na kvalitu prokořenění. Můžete si koupit rostlinu ve velkém květináči, ale před výsadou zjistíte, že hlína není dostatečně prokořeněná. Potom je nutné rostlinu ponechat nějakou dobu v květináči a nechat ji prokořenit. Také to můžete risknout a vysadit ji. Měla by se uchytit, ale tak víte, že jste platil za něco, co nebylo kvalitně dopěstováno a rostlině nebylo ponecháno dostatečně dost času a byla prodána dříve. 

Příklad: Lískovníček klasnatý - C 12 -  tento keř prodáváme ve velkém květináči o objemu 12 l. 

Naše keře jsou častěji stříhány, aby byly husté a neměly pouze jeden rozvětvený výhon, ale měly výhonů několik. U keřů je to mnohem důležitější než výška keře. Vzrostlý keř tak může být nízký, ale za to mít mnoho výhonů. Výška Vám rychle doroste, výhony ne. To trvá i několik let. 

Arbo 50L ⌀40x40
Arbo 78.5L ⌀50x40
ARbo 98L ⌀50x50
Arbo 115L ⌀60x40
C35 ⌀43x33
C40 ⌀45x30
C55 ⌀50x40
C65 ⌀55x40

 

 

Vysvětlivky:

rozmery kvetinacu

kv - květináč 

C  -  je název pro květináč, nebo po našem kontejner 

např. C 2  - je kontejner o objemu 2 litrů

Arbo - arbo taška je látkový květináč, který je lehký a propustný, při manipulaci lepší. Vkládáme jej i se stromem do vykopané díry a pak jej na spodní části a boku rozstřihneme a vytáhneme. Ušetříme si tak práci se sundáváním květináče před výsadbou.

 

 Velikosti kontejnerů (květináčů) 

kv 9x9 - květináč o rozměru 9x9 cm, výška květináče může být rozdílná a neuvádí se

kv 11, 12, 13, 15, 17, 19 atd.  - průměr květináče je 11, 12, 13 cm

C 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10 - objem květináče na litry. Tento objem se může lišit, protože mohou být různé výšky květináčů. Uvádím ty, které používáme běžně pro pěstování. 

Jsou to květináče od německého výrobce Pöppelmann značky TECU. Jsou dražší, než jiné květináče, ale mají zvýšené dno, které lépe odvádí vodu a rostliny v nich lépe rostou a neuhnívají. 

Zde je tabulka kolekce VCG. Tyto používám na pěstování trvalek, travin a některých keřů.

 

VCG

kv 10,5 = 0,46 l

kv 11   = 0,53 l

kv 12   = 0,70 l

kv 13   = 0,90 l ( C 1 )

kv 15   = 1,40 l ( C 1,5 )

kv 17   = 2,05 l ( C2 )

kv 19   = 2,90 l ( C3 )

 

MCI

kv 19   = 2,87 l ( C3 )

kv 21   = 3,80 l ( C4 ) 

kv 23   = 4,92 l ( C 5 )

kv 26   = 7,40 l ( 7,5 )

kv 29   = 10,14 l ( 10 )

 

Veškeré naše květináče jsou recyklovatelné, a proto je po vyjmutí rostliny někomu věnujte, nebo vyhoďte do nádoby na plast. 

 

Stromy a keře v balu moc nenabízíme.

Jejich doba sázení je omezená a také šance na ujmutí je nižší, než výsadba stromů v květináčích.

Stromy v balu jsou vzrostlé dřeviny pěstované ve volné půdě. Jejich kořen byl podřezáván, aby vytvořil jemnější kořínky, které jsou velmi důležité pro dobré zakořenění po následné výsadbě. Bohužel kvalitu prokořenění nelze moc vidět. Nevidíme jak dobře pěstovány byly, protože hliněný bal je zabalen do textilních plachetek a ty se nesundávají, stromy sázíme i s nimi. 

U pěstování v květináčích je to jinak. Květináče můžete sundat a ihned uvidíte kořenový systém. Dejte si při tom dobrý pozor, ať nejsou kořeny silně omotány, bylo by to tím, že strom byl dlouho pěstován v jedné velikosti květináče a nepřesazován. Menší kořeny tak nevadí, dají se rozstřihnout a rozplést.

Nevýhoda při koupi dřevin v balu je také doba nákupu a výsadby, která je omezena pouze na jaro a podzim. Lze je sázet pouze v dobu, kdy nejsou zcela olistěné. 

Textilní plachetky i drátěné koše se nesundávají, dřevina se sází i s nimi a po nějaké době se rozpadnou.

 

Prostokořenné, nebo-li krytokořenné rostliny

Jsou to rostliny bez hlíny, substrátu, pouze holé kořeny. 

Tyto rostliny se sází na podzim a na jaře do doby, kdy začnou rašit listy. Vhodnější je podzim, protože je vlhká půda a přes zimu mohou začít kořenit. 

Důležité je, aby sazenice měla bohaté vlásečnicové (jemné) kořínky a ne jen jeden silný kořen. Je nutné je okamžitě po vytáhnutí z plastového pytle dát do vody. Nestačí jen zalít a nechat tak. Je nutné udržovat kořínky neustále vlhké. 

 

Výhoda těchto sazenic je hlavně v ceně a u růží i v kvalitě. Kvalita prostokořenných růží může být vyšší, než je v květináčích. Jejich kořenový systém je lépe vyvinut (záleží na dodavateli). V květináčích nemají dostatečný prostor a růže může být moc mladá, nebo naopak rychle stárnout, protože se musí každý rok stříhat těsně nad květináč. 

Nevýhoda u prostokořenných rostlin je, že se nadají sázet po celý rok. Při výsadbě na jaře se musí častěji zalévat.